Znovuobnovení památníku Nejsvětější Trojice – Mělčany

Znovuobnovení památníku Nejsvětější Trojice – Mělčany

Na úbočí Mělčanského kopce, který se táhne mezi městem Dobruškou a jeho místní částí Mělčany, stál až do roku 2015 kříž na památku Nejsvětější Trojice. V křesťanské terminologii představuje Nejsvětější Trojice Boha Otce, Syna a Ducha Svatého. Kdy přesně byl tento kříž postaven, nám není známo. První dochovaná zmínka je z roku 1840. Do poloviny dvacátého století stál kříž na holém kopci, odkud byl krásný výhled na Dobrušku a Orlické hory. Tato skutečnost je doložena na několika perokresbách dobrušského písmáka a naivního malíře Aloise Beera z let 1889–1897. O Křížových dnech bývalo na tomto místě třetí zastavení procesí. Kolem památníku vedla úzká polní cesta, kterou si občané Mělčan krátili cestu do Dobrušky. Protože byl zchátralý kříž v roce 2015 odstraněn, rozhodli jsme se ho znovuobnovit. Jeho vysvěcení a umístění na původní místo plánujeme na 8. Srpna roku 2020, kdy se bude konat setkání rodáků a přátel Mělčan a oslavy 565 let od první známé písemné zmínky o obci. Bude tím zakončeno naše dvacetileté úsilí o opravu a obnovu drobných památek na historickém katastru obce Mělčany a v jeho blízkém okolí. Pokud se rozhodnete podpořit naši snahu (rozpočet je 23 000 korun), můžete svůj finanční příspěvek odevzdat v děkanském kostele svatého Václava v Dobrušce. V zadní části kostela je pod panelem mapujícím historii kříže kasička. Finanční příspěvek můžete také předat na adrese: Stanislav Kupka, Mělčany 6, Dobruška.

Předem Vám děkujeme

Stanislav Kupka – kronikář
Mělčan tel: 737 039 065
Augustín Slaninka – děkan

Text s fotkami >>ZDE<<

Přesunout se na začátek